Co zrobić, by wybrać odpowiednie ubezpieczenie na życie?

Czy należy się sugerować ceną? A może najważniejsza jest renoma danego ubezpieczyciela, miejsce, jakie zajmuje on w rankingach? Te i podobne pytania przychodzą nam do głowy, gdy przeglądamy oferty ubezpieczycieli. Wymienione czynniki są ważne i nie należy ich lekceważyć, jednak najistotniejszy jest zakres i czytelność ogólnych warunków ubezpieczenia oraz szybkość wypłaty świadczenia. Dopiero one w porównaniu z wysokością składki i opiniami innych klientów o danym towarzystwie ubezpieczeniowym pozwalają nam w sposób rzetelny ocenić polisę na życie.

Co może dać nam polisa na życie?

Głównym celem ubezpieczenia na życie jest wypłacenie rodzinie środków finansowych po naszej śmierci. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje nam jednak polisy rozszerzone o dodatkowe opcje. Niezwykle proste w dzisiejszym czasie stoją się ubezpieczenia z funkcją inwestycyjną. Pozwala nam ona zwiększać sumę ubezpieczenia, ale także – dzięki odkładaniu sposobów na przyszłość – uczynić z niego dodatkową emeryturę. W świetle alarmujących doniesień medialnych o jakości naszych przyszłych emerytur jest to niezmiernie ważne. Modne staje się również opłacanie przez rodziców polisy posagowej dla dzieci, dzięki której zyskują one finansowe zabezpieczenie na naukę lub początek dorosłego życia.

Jak dokonać dobrego wyboru?

Oczywiście, możemy i powinniśmy samodzielnie przeglądać oferty, nasz wybór uzależniając od indywidualnych czynników, przede wszystkim naszego wieku, tego, czy posiadamy rodzinę i czy jesteśmy stabilne zarobki, czy zależy nam na jak najniższej składce, czy te istotna jest dla nas suma ubezpieczenia itp.

Dokonując wyboru, możemy się posiłkować rankingami polis na życie, ale właśnie tymi, jakie są tworzone przez niezależnych ekspertów. Najlepiej wypełnić formularz ubezpieczenia na życie, skorzystać z dostępnej w internecie porównywarki ofert, a potem spotkać się z agentem ubezpieczeniowym, pytając go o konkretne niejasności, na jakie napotkaliśmy podczas przeglądania ofert. Warto też omówić poszczególne oferty z naszym partnerem lub dziećmi, jeśli są już one dorosłe. Wybór polisy na mieszkanie to życiowa decyzja, porównywalna z tą o kupnie mieszkania czy wyborze studiów. Jest ona duży nacisk na własny los, a dobre ubezpieczenie na życie da nam uniknąć wielu niespodzianek.